Jak oszukać mózg i jeść mniej? 10 sprawdzonych sposobów

Adrian Trucker Paker

Adrian Trucker Paker

Chcesz zadbać o swoją dietę, ale ciągle jesteś głodny? Nie możesz wytrzymać między posiłkami i ciągle podjadasz albo jesz znacznie za duże porcje? Wdrożenie regularnych posiłków i zdrowego żywienia nie jest łatwe, szczególnie dla osób przyzwyczajonych do podjadania i jedzenia na zapas, ale jest kilka sposobów, dzięki którym będziesz w stanie oszukać mózg i…

I zapomnieć o podjadaniu byle czego między posiłkami. Jeżeli wprowadzisz kilka sprawdzonych przeze mnie sposobów, przestaniesz chodzić ciągle głodny, a jedzenie zbyt dużych porcji i ociężałość po posiłku odejdą w zapomnienie. 

Nawodnienie i zdrowe przekąski


Pij więcej płynów. Oprócz tego, że zachowanie odpowiedniego nawodnienia organizmu jest niezbędne ze względów zdrowotnych, to picie dużej ilości płynów jest świetnym sposobem na oszukanie organizmu i zmniejszenie uczucia głodu. Pijąc dużą ilość płynów, zapełniamy nimi żołądek, przez co zjemy mniej i szybciej złagodzimy łaknienie.

Wodę pij także przed posiłkiem. Szczególnie sprawdzi się woda gazowana, która wypełni żołądek przed posiłkiem, przez co finalnie zjemy mniej i najemy się szybciej, a organizmowi dostarczymy mniejszą ilość kalorii. 

Przekąski w formie surowych warzyw. Surowe warzywa mogą być przekąską, która pozwoli Ci zahamować szybko narastający apetyt. Są chrupiące i przeżuwasz je znacznie dłużej niż inne przekąski, a także mają niewielką ilość kalorii, więc możesz jeść je bez obaw. Do tego, oprócz zmniejszenia uczucia głodu, dostarczą dużą ilość, niezbędnych do funkcjonowania organizmu witamin i składników mineralnych.

Kolejną opcją jest korzystanie z produktów typu zero, na przykład galaretki o różnym smaku, które nas nasycą i zaspokoją apetyt na słodkie. Są to produkty zawierające znikome ilości kalorii, bo są na bazie niskokalorycznych słodzików, które nie szkodzą zdrowiu.

Kultura jedzenia

Skup się tylko na jedzeniu. Jeśli organizujesz sobie czas na posiłek, niech to będzie czas poświęcony tylko tej czynności. Unikaj wykonywania innych rzeczy w tym czasie. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że skupiając się na jedzeniu, na smaku potrawy czy nawet na jej wyglądzie, do mózgu docierają z wielu stron sygnały o tym, że właśnie jesz posiłek, przez co szybciej się najesz i zwyczajnie zjesz mniej.

Tempo jedzenia. To, że jesz coś szybciej, nie oznacza, że szybciej się najesz. Jest wręcz odwrotnie. Szybkie jedzenie powoduje, że uczucie najedzenia pojawia się znacznie później. Jedząc zbyt szybko, możesz zjeść znacznie więcej, niż tego potrzebujesz. Aby panować nad ilością konsumowanego jedzenia, musisz jeść wolno, a małe kęsy powoli przeżuwać. Dzięki temu mózg szybciej dostanie sygnał, że głód został zaspokojony.

Nie jedz na zapas. Jest to ważny punkt nie tylko dla samej diety, ale także dla zdrowia i trybu pracy kierowcy. Jedzenie zbyt dużych porcji, szczególnie bogatych w cukry proste spowoduje, że mimo dużego nasycenia po posiłku, ponowne uczucie głodu pojawi się szybko. Zwiększa się też ryzyko napadów na dużą ilość jedzenia śmieciowego. Ponadto słodkie przekąski, batony, czekolady i inne słodycze powodują szybki wzrost cukru, przez co może pojawić się senność, bardzo niebezpieczna dla kierowców. Unikaj takich produktów w diecie.

Planowanie posiłków

Utrzymuj regularność posiłków. Zaplanuj je z wyprzedzeniem, zwróć uwagę odstępy czasowe i ich wielkość. Jeśli będziesz jadł mniejsze posiłki, ale częściej, wystarczająco zaspokoisz apetyt posiłkiem i nie doprowadzisz do uczucia dużego głodu, który może spowodować, że rzucisz się na jedzenie i zjesz za dużo. Jest to także sposób, który nauczy Twój mózg określonych pór jedzenia i uczucie głodu między nimi nie będzie się pojawiać. Wprowadzając taki nawyk, finalnie spowodujesz, że będziesz jadł mniej.

Bilansowanie posiłków. Zjedzenie posiłku odpowiednio zbilansowanego w poszczególne makroskładniki również pomoże Ci jeść mniej. Dzieje się to dlatego, iż białko to makroskładnik, który syci szybko i na długo, natomiast tłuszcze powodują wydłużenie okresu trawienia. Odpowiednie zbilansowanie tych składników spowoduje, że szybciej zaspokoisz apetyt, zjesz mniej i nie będziesz musiał szybko sięgać po kolejny posiłek.  

Zajmij się czymś. Tak naprawdę przyczyną tego, że jemy więcej, jest po prostu częste myślenie o jedzeniu. Jeśli pomyślisz o jedzeniu, automatycznie napędzisz apetyt. W trakcie długiej trasy pewnie często się zdarzy, że pomyślisz o jedzeniu. Skieruj wtedy myśli na coś innego, żeby nie poczuć się głodnym, na przykład włącz ciekawy podcast albo posłuchaj audiobooka.  Nie zjesz wtedy zbędnych kalorii, których organizm wcale nie potrzebuje. 

Podsumowując, jeśli zastosujesz się do moich sposobów, szybko sprawisz, że przestaniesz jeść nadprogramowe kalorie i zapomnisz o uczuciu głodu. Dzięki temu trzymanie się zaplanowanej diety będzie dla Ciebie łatwiejsze, a także nie będzie ciągnęło Cię do odstępstw.

Jeśli chcesz poznać więcej sposobów, jak oszukać mózg, to zapraszam Cię do nawiązania współpracy ze mną i skorzystania z mojej pomocy! Pomogę Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i pozbyć się tych złych przyzwyczajeń kierowcy. Koniecznie zapoznaj się z moją najnowszą ofertą prowadzenia dietetyczno-treningowego. 

Udostępnij:

Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz pozostałe wpisy

5 sposobów na trzymanie formy w trasie. Czy znasz je wszystkie?

Twoim zdaniem niemożliwe jest utrzymanie formy, kiedy przez większość tygodnia jesteś w trasie? Myślisz, że wysportowana sylwetka nie jest przeznaczona dla zawodowego kierowcy, a może ją wypracowałeś i nie wiesz, jak utrzymać? Przekonaj się, że utrzymanie formy w trasie jest możliwe, wystarczy tylko…

Bolą Cię plecy? Te mięśnie na pewno musisz wzmocnić!

Dużo czasu spędzasz w pozycji siedzącej, w pracy, za kierownicą, przed komputerem i często odczuwasz ból pleców? Ten dyskomfort towarzyszy Ci przez większość dnia i nie wiesz, jak z tym walczyć? Jest kilka sprawdzonych sposobów, które…

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Skorzystaj z promocji

-75%

zniżki

na program dietetyczno-treningowy
Forma w trasie z Pakerem

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

DARMOWE szkolenie

Kierowco ciężarówki: Oto jak zgubić brzuch, utrzymać dietę i trening w trasie

pomimo braku motywacji i czasu