Bolą Cię plecy? Te mięśnie na pewno musisz wzmocnić!

Adrian Trucker Paker

Adrian Trucker Paker

Dużo czasu spędzasz w pozycji siedzącej, w pracy, za kierownicą, przed komputerem i często odczuwasz ból pleców? Ten dyskomfort towarzyszy Ci przez większość dnia i nie wiesz, jak z tym walczyć? Jest kilka sprawdzonych sposobów, które…

Sprawią, że ból pleców zostanie zwalczony albo chociaż zmniejszony. O czym mowa? Lekarstwem na ból pleców jest trening mięśni osłabionych lub obciążonych wskutek ich eksploatacji, a także długiego siedzenia.

Wiele osób, szczególnie wykonujących pracę siedzącą, jak na przykład kierowcy, boryka się z bólem pleców. Jego przyczyną jest zła postawa, którą przybiera ciało w trakcie długotrwałego siedzenia. Często siedzimy przygarbieni i z wysuniętą do przodu głową, co przyczynia się do braku właściwego napięcia mięśni. Występuje przykurcz mięśni szyi i osłabienie mięśni grzbietu. Stają się zmęczone i przeciążone, co może powodować właśnie ból pleców, szyi czy nawet głowy.Trenuj mięśnie głębokie

Złotym środkiem na zwalczenie bólu pleców jest wzmocnienie mięśni, które odpowiadają za stabilizację kręgosłupa na całym jego odcinku. Kręgosłup „obudowany” odpowiednio wzmocnionymi mięśniami zapobiega wysuwaniu się kręgów kręgosłupa, czyli jednego z czynników powodujących ból pleców w związku długotrwałą pozycja siedzącą. Ćwiczenie mięśni pleców pomogą również w zachowaniu odpowiedniej postawy ciała. Należy zatem do planu treningowego wpleść ćwiczenia na mięśnie pleców, takie jak podciąganie, ściąganie drążka czy wiosłowanie. 

Aby utrzymać dobrą postawę i zabezpieczyć kręgosłup przed uszkodzeniami, trzeba zadbać także o mięśnie brzucha oraz mięśnie głębokie, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała oraz wspomagają prawidłowe ustawienie bioder.  Będą to np. plank, martwy robak, allahy czy kółko. 

Powinieneś jednak pamiętać, że trening mięśni grzbietu, który ma zapobiegać powstawaniu bólu, nie powinien opierać się jedynie na ćwiczeniach siłowych, ale także na tych statycznych i rozciągających. Z powodu tego, że zadbać należy nie tylko o to, co widać, do planu treningowego dodaj ćwiczenia na mięśnie głębokie, jak na przykład plank, wznosy rąk i nóg w klęku podpartym, ćwiczenie typu superman. 
Zadbaj o rozluźnienie mięśni

Aby zapobiec bólowi, należy pamiętać, że mięśnie pleców, szczególnie prowadząc w większości siedzący tryb życia, mogą ulegać spięciom. Z tego powodu warto rolować plecy za pomocą specjalnego piankowego rollera. Dzięki temu samodzielnie możemy rozluźnić napięte mięśnie i powięzi, które będąc przykurczone, powodują ból. 

Wystarczy położyć się plecami na rollerze i przesuwać po nim ciało. Przy tego typu schorzeniach nie powinno się także zapomnieć o rozciąganiu, aby dać ulgę mocno obciążonym mięśniom. Przy większych problemach warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który rozmasuje spięte mięśnie i skutecznie je rozluźni. Podsumowując, ból mięśni pleców w wielu przypadkach bierze się ze złej postawy, która wynika z siedzącego trybu życia. Bez aktywności fizycznej mięśnie grzbietu są narażone na spięcia i obciążenia, przez co pojawia się ból. Samodzielnie, poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia i rozciąganie mięśni, jesteśmy w stanie temu zapobiec lub złagodzić pojawiające się objawy. Jeśli jednak mimo wprowadzonych ćwiczeń ból pleców nie ustępuje, zgłoś się do fizjoterapeuty, aby zdiagnozować źródło problemu.

Jeżeli uważasz, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny, to koniecznie zaglądaj częściej na moją stronę. Zapraszam Cię także do współpracy, w której chętnie przygotuję dostosowany specjalnie do Ciebie plan treningowy i dietetyczny.
Udostępnij:

Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz pozostałe wpisy

5 sposobów na trzymanie formy w trasie. Czy znasz je wszystkie?

Twoim zdaniem niemożliwe jest utrzymanie formy, kiedy przez większość tygodnia jesteś w trasie? Myślisz, że wysportowana sylwetka nie jest przeznaczona dla zawodowego kierowcy, a może ją wypracowałeś i nie wiesz, jak utrzymać? Przekonaj się, że utrzymanie formy w trasie jest możliwe, wystarczy tylko…

Bolą Cię plecy? Te mięśnie na pewno musisz wzmocnić!

Dużo czasu spędzasz w pozycji siedzącej, w pracy, za kierownicą, przed komputerem i często odczuwasz ból pleców? Ten dyskomfort towarzyszy Ci przez większość dnia i nie wiesz, jak z tym walczyć? Jest kilka sprawdzonych sposobów, które…

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Skorzystaj z promocji

-75%

zniżki

na program dietetyczno-treningowy
Forma w trasie z Pakerem

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

DARMOWE szkolenie

Kierowco ciężarówki: Oto jak zgubić brzuch, utrzymać dietę i trening w trasie

pomimo braku motywacji i czasu