5 nieoczywistych zalet treningu siłowego – na pewno o nich nie słyszałeś!

Adrian Trucker Paker

Adrian Trucker Paker

Myślisz, że trening siłowy to tylko pompa i rosnące mięśnie? Szukasz innych zalet, którymi może przyciągnąć Cię ten rodzaj treningu? Obawiasz się, że trening siłowy nie przyniesie Ci żadnych korzyści poza sylwetkowymi? Może Cię zaskoczę, ale trening siłowy ma wiele nieoczywistych zalet, szczególnie dotyczących pozytywnego wpływu na Twój organizm. Trenując siłowo, nie tylko zadbasz o swoją sylwetkę, ale również możesz poprawić zdrowie. Jakie są zalety treningu siłowego? Przedstawię Ci te najbardziej nieoczywiste. 

Trening siłowy w szerokim gronie kojarzony jest z siłą, pompą, budową masy mięśniowej oraz dużym ryzykiem kontuzji i uszkodzeń ciała. Przez to wielu ludziom wydaje się destrukcyjny dla organizmu albo zbędny do wykonywania ze względu na zbyt niewielką liczbę korzyści. Trening siłowy wiele zalet, o których być może nie słyszałeś.

Mocniejsze kości, mniejsze ryzyko kontuzji i wolniejsze starzenie 

Po nastoletnim okresie rozwoju, organizm człowieka jeśli nie dostaje żadnych bodźców, powoli wchodzi w proces starzenia się kości, mięśni i stawów. W wyniku tego procesu po zakończeniu okresu dojrzewania, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, z roku na rok o około 1% zaczyna zmniejszać się gęstość kości i mięśni. Dzięki trenowaniu siłowo, wzmacniane są te struktury w naszym organizmie i proces destrukcji zostaje zatrzymywany lub odwrócony, a kości stają się twardsze. Jego wpływ jest tak duży, że potrafi nawet uchronić nas przed wieloma chorobami układu kostnego, jak na przykład przed osteoporozą. 

Wbrew pozorom, trening siłowy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji. Trening siłowy wpływa na siłę i elastyczność kości, mięśni i stawów, dzięki czemu ryzyko ich uszkodzenia jest mniejsze. Dodatkowo, dochodzi do zwiększenia masy mięśniowej często kontuzjowanych okolic kolan i kręgosłupa, które stają się wytrzymalsze.

Wszystkie zalety treningu siłowego wiążą się z tym, że opóźniamy proces starzenia się. Przede wszystkim wynika to z tego, iż w związku z wykonywanymi treningami siłowymi, nasz metabolizm jest ciągle napędzany i nie starzeje się tak szybko. Na starzenie się wpływa także pojawiający się z wiekiem zanik mięśni, który nie występuje lub jest znacznie wolniejszy u osób trenujących siłowo, które zachowują sprawność fizyczną na lata.

Redukcja tkanki tłuszczowej i wpływ na zdrowie

Trening siłowy poza oczywistym wpływem na budowę mięśni, jest też świetnym treningiem na redukcję tkanki tłuszczowej. Wynika to z tego, iż trening siłowy spala dużą ilość kalorii. Im większy ciężar i objętość, tym więcej kalorii spalonych. 

Poza tym, większy procent tkanki mięśniowej przyspiesza metabolizm, przez co zwiększa się liczba kalorii potrzebnych do wykonywania codziennych aktywności. Trening siłowy pozytywnie wpływa na poprawę ogólnej kondycji fizycznej oraz na układ krążenia. 

Przyczynia się do obniżenia ciśnienia i poprawia przepływ krwi. Poza tym, jest sposobem na podniesienie poziomu dobrego cholesterolu przy jednoczesnym obniżeniu złego, zmniejszając przy tym ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. W połączeniu z dietą, trening siłowy przyczynia się także do ustabilizowania poziomu cukru we krwi.

ZAKOŃCZENIE

Podsumowując, trening siłowy przynosi nie tylko korzyści sylwetkowe, ale może też pomóc w inny sposób. Przede wszystkim, ma pozytywny wpływ na zdrowie i jest świetnym lekarstwem na choroby i schorzenia, takie jak nadciśnienie, bóle stawów, podwyższony cholesterol. 

Dzięki treningowi siłowemu nie zestarzejesz się w tak szybkim tempie, zmniejszysz ryzyko wystąpienia kontuzji i na pewno będziesz młody duchem, a Twoja sprawność fizyczna będzie zachowana przez długie lata. 

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek na temat diety i treningu, to koniecznie zaglądaj częściej na moją stronę. Zapraszam Cię też do współpracy dietetyczno-treningowej. Pomogę Ci wprowadzić w życie zdrowe nawyki, które zostaną z Tobą na lata.

Udostępnij:

Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz pozostałe wpisy

5 sposobów na trzymanie formy w trasie. Czy znasz je wszystkie?

Twoim zdaniem niemożliwe jest utrzymanie formy, kiedy przez większość tygodnia jesteś w trasie? Myślisz, że wysportowana sylwetka nie jest przeznaczona dla zawodowego kierowcy, a może ją wypracowałeś i nie wiesz, jak utrzymać? Przekonaj się, że utrzymanie formy w trasie jest możliwe, wystarczy tylko…

Bolą Cię plecy? Te mięśnie na pewno musisz wzmocnić!

Dużo czasu spędzasz w pozycji siedzącej, w pracy, za kierownicą, przed komputerem i często odczuwasz ból pleców? Ten dyskomfort towarzyszy Ci przez większość dnia i nie wiesz, jak z tym walczyć? Jest kilka sprawdzonych sposobów, które…

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Skorzystaj z promocji

-75%

zniżki

na program dietetyczno-treningowy
Forma w trasie z Pakerem

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

DARMOWE szkolenie

Kierowco ciężarówki: Oto jak zgubić brzuch, utrzymać dietę i trening w trasie

pomimo braku motywacji i czasu