Dlaczego jesteś na diecie, a nie chudniesz? Przyczyny braku efektów odchudzania

Adrian Trucker Paker

Adrian Trucker Paker

Jesteś na diecie, męczysz się na treningach, ale ciągle nie chudniesz? Odmierzasz każdą spożywaną kalorię, ale efektów nadal brak i zaczyna Ci się kończyć motywacja? Przyczyną braku efektywności diety może być bardzo duża liczba czynników od Ciebie zależnych, ale także tych, na które nie masz wpływu. Pokażę Ci, na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli nie osiągasz efektów diety i nie chudniesz. 


Jak wspomniałem na wstępie, problemów, których wynikiem może być brak efektów odchudzania, jest naprawdę wiele. Części z nich dasz radę sprostać sam, poprzez na przykład zmianę kilku nawyków, jednak jest grupa przyczyn niezależnych od Ciebie, do zwalczenia których będziesz potrzebował pomocy specjalisty. 

Źle dobrane i  źle wykonywane plany

U źródła Twoich problemów z brakiem efektów może leżeć źle wykonywany plan, dietetyczny lub treningowy albo w ogóle źle dobrany plan pod Ciebie. Szczególnie powinieneś zwrócić na to uwagę, jeśli zapotrzebowanie kaloryczne i plany dietetyczno-treningowe ustalałeś sobie sam. Często możesz dostarczać dużo kalorii, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, na przykład nie liczysz kawy typu latte, podjadanych orzeszków, bakalii, dużej ilości owoców, soków owocowych czy innych dodatków, z których może nazbierać się duża dawka kalorii, które nie pozwalają Ci schudnąć. 

Zgubą są również „fit produkty” i posiłki. Przykładowo sałatki, oczywiście są zdrowe, ale w zależności od skomponowania mogą być także kaloryczne, wystarczy że dodasz sos, albo kilka rodzajów sera, np. fetę i mozzarellę. Nie musisz liczyć wszystkiego, ale powinieneś nauczyć się dostrzegać, co dostarcza małej i średniej ilości energii, a co jest bombą kaloryczną. Zwróć uwagę także na to, czy Twój trening spala rzeczywiście tyle energii, ile założyłeś, czy jest po prostu zbyt lekki.

Tryb życia

Sen i regeneracja są również bardzo ważne. Ich niedobór może być przyczyną wahań wagi, problemów zdrowotnych, a także przyczyną otyłości. Powodem tego jest spowolniony metabolizm glukozy i nieodpowiednia produkcja hormonów stresu. Organizm wytwarza duże dawki hormonu stresu, kortyzolu, który powoduje problemy z funkcjonowaniem całego organizmu. Duże wahania tego hormonu wywołują także senność, osłabienie i drażliwość. Warto też wspomnieć o przetrenowaniu organizmu, czyli wyczerpujących treningach i braku czasu na regenerację. W tym przypadku więcej wcale nie oznacza lepiej.

Tryb życia, szczególnie w przypadku kierowców, dzieli się na ten w trasie i ten w domu, czyli zazwyczaj weekendy. Jeśli przez cały tydzień idealnie trzymasz dietę, a w weekend odpuszczasz wszystko, nie zwracasz uwagi na to, co i ile jesz, albo popijasz dużą ilością alkoholu, wówczas Twoje tygodniowe starania niestety mogą pójść w zapomnienie. 

Problemy zdrowotne

Brak efektów odchudzania nie musi być zależny od Ciebie. Jeśli mimo dobrze trzymanej diety nadal nie masz efektów, warto zrobić sobie chociaż podstawowe badania, bo przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, metaboliczne, czy genetyczne. Schorzenia, które utrudniają utratę wagi to przede wszystkim insulinooporność, zaburzenia pracy tarczycy, szczególnie niedoczynność tarczycy, problemy z jelitami. Są to schorzenia, które nawet w przypadku idealnie stosowanej diety i treningów obniżają Twój progres, a także osłabiają jakość Twojego codziennego życia.

ZAKOŃCZENIE

Podsumowując, jeśli chcesz efektywnie schudnąć, musisz skrupulatnie przyglądać się swojej diecie. Pamiętaj, aby uważać na pułapki kaloryczne, produkty spożywcze oznaczone nazwą fit, a dostarczające dużej ilości kalorii. Niewątpliwie także musisz zadbać o swoje zdrowie, dostarczając odpowiednią ilość snu i starając się zredukować stres. I nie zapominaj, że zdrowy tryb życia, to nie tylko szczupła sylwetka, ale także dobra kondycja zdrowotna.

Jeśli zainteresował Cię artykuł i chcesz poznać więcej cennych porad w dążeniu do swojego celu, koniecznie zaglądaj do mnie częściej. Zapraszam Cię do współpracy, abym mógł czuwać nad Twoim progresem. Chętnie przygotuję Ci spersonalizowany i dostosowany do Twojego trybu życia plan żywieniowy oraz plan treningowy. 

Udostępnij:

Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz pozostałe wpisy

5 sposobów na trzymanie formy w trasie. Czy znasz je wszystkie?

Twoim zdaniem niemożliwe jest utrzymanie formy, kiedy przez większość tygodnia jesteś w trasie? Myślisz, że wysportowana sylwetka nie jest przeznaczona dla zawodowego kierowcy, a może ją wypracowałeś i nie wiesz, jak utrzymać? Przekonaj się, że utrzymanie formy w trasie jest możliwe, wystarczy tylko…

Bolą Cię plecy? Te mięśnie na pewno musisz wzmocnić!

Dużo czasu spędzasz w pozycji siedzącej, w pracy, za kierownicą, przed komputerem i często odczuwasz ból pleców? Ten dyskomfort towarzyszy Ci przez większość dnia i nie wiesz, jak z tym walczyć? Jest kilka sprawdzonych sposobów, które…

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Skorzystaj z promocji

-75%

zniżki

na program dietetyczno-treningowy
Forma w trasie z Pakerem

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

DARMOWE szkolenie

Kierowco ciężarówki: Oto jak zgubić brzuch, utrzymać dietę i trening w trasie

pomimo braku motywacji i czasu